W sobotę 21 lutego po raz siódmy już Gdańsk stał się miastem głównych obchodów z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy, święta, które łączy fajczarzy na całym świecie od 2008 roku, kiedy to z inicjatywy Pipe Club Vancouver dzień 20 lutego ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Palenia Fajki. Tradycyjnie już spotkaliśmy się w Villi Eva, miejscu niezwykle przyjaznym fajczarzom, w którym Gdański Klub Fajki z jego prezydentem Piotrem Jakubowskim na czele organizuje co roku tą świetną imprezę.
Przed południem atmosfera w Villi Eva zaczęła się pozytywnie zagęszczać za sprawą coraz większej liczby miłośników fajki pojawiających się na miejscu. Śląski Klub Fajki reprezentowany był w pięcioosobowym składzie – Ewa, Ania, Janusz, Konrad i Andrzej. Konrad przyjechał z ekipą Fajkowo.pl z Białegostoku, nasza czwórka z Katowic. Tradycyjnie na miejscu można było oglądnąć, a jeżeli ktoś był chętny również nabyć, wiele ciekawych fajek i akcesoriów prezentowanych na wystawowych stoiskach Gdańskiego Salonu Fajki, Fajkowo.pl, Tabac Service, Mr Bróg i innych. Obecni z ciekawością oglądali również wystawę – grafik Elżbiety Kowalskiej-Matuszewskiej oraz najstarszych fajek które zostały znalezione w Gdańsku.
Rozpoczęcie turnieju wolnego palenia fajki poprzedziło wspólne zdjęcie, po czym każdy z uczestników zawodów otrzymał komplet turniejowy, tj. specjalną fajkę – replikę najstarszej znalezionej w Gdańsku fajki drewnianej – repliki wykonał specjalnie na tę okazję Zbyszek Bednarczyk, trzy gramy tytoniu konkursowego, ubijak i pudełko zapałek. Na sygnał sędziego głównego – Henryka Rogalskiego rozpoczęliśmy turniejowe palenie, a w tym samym czasie rozpoczęła się część edukacyjna gdańskiej konferencji. Pierwszym z prelegentów był Zbyszek Bednarczyk, który opowiadał o przygotowanej fajce – replice oraz o fajkach w ogóle. Krzysztof Liedel, autor kolejnego wykładu, opowiadał o whisky – pochodzenia, historii, prawdach i mitach oraz o jej związkach z fajką. Na koniec głos zabrał dr Andrzej Nieważny, który w niezwykle interesującej prelekcji opowiedział o historii palenia przez płeć piękną.
Zainteresowanie wykładami było tak duże, że mało kto przejmował się samym turniejem, w konsekwencji czego zwycięzca został wyłoniony dość szybko jak na turniejowe realia. Został nim Zenon Dombrowski z Kaszubskiego Klubu Kolekcjonerów Fajek, który palił fajkę nieco ponad godzinę. Drugie miejsce zajął Tomasz Chołuj z PC Wrocław, trzeci był Marek Oszup z PC Warszawa. Wśród pań najlepsza okazała się nasza klubowa koleżanka – Ania. W czasie kiedy przygotowywane były dyplomy dla uczestników turnieju, odbyła się – tradycyjna już – licytacja charytatywna z której dochód przeznaczony został na jedno z gdańskich hospicjów. Licytację prowadził, bardzo przekonujący i niezastąpiony w tej roli, Mirek Jurgielewicz z Konina. Po licytacji nastąpiło oczekiwane ogłoszenie wyników turnieju wraz z wręczeniem dyplomów i nagród, każdy z uczestników otrzymał również specjalny upominek od firmy Akan. Niezmiernie miłym akcentem były również przygotowane przez Tabac Service upominki dla wszystkich pań, fajczarek i towarzyszek życia fajczarzy, w tym również dla tych które nie uczestniczą w turniejach palenia fajki.
Oficjalną część konferencji zakończyła degustacja cygar, a wieczorem, na zakończenie, tradycyjnie mieliśmy wielką przyjemność słuchać i bawić się przy muzyce w wykonaniu zespołu Roberta Jakubca.
W niedzielne przedpołudnie chętni mogli uczestniczyć w zaplanowanej przez organizatorów wycieczce „Współczesna architektura Gdańska jako znaki jego historii”, w ramach której odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności i Teatr Szekspirowski.
Kolejny już raz mieliśmy niezmierną przyjemność uczestniczyć w gdańskiej konferencji. Niezapomniana, dzięki organizatorom i uczestnikom, atmosfera panująca w Villi Eva powoduje, że z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do spotkania. Dziękujemy organizatorom, a w szczególności Prezydentowi Gdańskiego Klubu Fajki Piotrowi Jakubowskiemu, za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w imprezie, oraz gratulujemy doskonałej jej organizacji.
Zapraszamy do oglądania zdjęć z Gdańska dostępnych w naszej galerii. Polecamy też relację oraz galerie zdjęciowe na Kalumet.pl, galerię zdjęć na profilu FB RPKF.