IPSD 2014 – Spotkanie koneserów w Gdańsku

IPSD 2014 – Spotkanie koneserów w Gdańsku

W sobotę 22 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w głównych obchodach Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki – VI Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki zorganizowanej przez Klub Fajki Tabak Gdańsk, Gdański Salon Fajki i Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych w Gdańsku. Konferencja odbyła się w Villi Eva, która to tradycyjnie już jest miejscem gdańskich spotkań. Na zaproszenie gospodarza – Piotra Jakubowskiego, prezydenta Gdańskiego Klubu Fajki do Gdańska przyjechało kilkudziesięciu koneserów i miłośników fajki z całej Polski.

Organizatorzy jak zwykle przygotowali bogaty program konferencji – część edukacyjną, poświęconą oczywiście tematowi fajki i tytoniu, wystawę fajek i akcesoriów fajczarskich, konkurs wolnego palenia fajki, degustację cygar, a na koniec bankiet podczas którego mogliśmy – kolejny już raz – słuchać i bawić się przy świetnej muzyce w wykonaniu zespołu Roberta Jakubca. Na niedzielę zaplanowano program turystyczny – zwiedzanie kościoła poklasztornego Kartuzów i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach oraz przejażdżkę wozami drabiniastymi i wizytę w Ostrzycach.

Zacznijmy jednak od początku. W Villi Eva pojawiliśmy się w sobotę przed południem. Na miejscu było już sporo naszych znajomych, a chętni mogli oglądać fajki, tytonie, cygara i masę innych niezbędnych każdemu miłośnikowi fajki i cygara sprzętów i akcesoriów. Można się było zapoznać z ofertą m. in. Gdańskiego Salonu Fajki, Fajkowo.pl, Akan, TTI, Scandinavian Tabaco Group, Tabak Service, Caro, Wołoszyn. W międzyczasie można było zarejestrować się na udział w konkursie. Na godzinę 13 zaplanowano obiad, a krótko po nim rozpoczął się turniej palenia fajki. Paliliśmy w fajce Henryka Worobca tytoń Gawith & Hoggarth Louisiana Flake. Tytoń z racji swojej formy przysporzył nieco problemów na etapie rozkruszania i układaniu w fajce, jednak w paleniu okazał się bardzo smaczny. Bezkonkurencyjny w długim paleniu Louisiana Flake okazał się Michał Perczyński z Pipe Club Warszawa, któremu – o ile pamiętam – fajka zgasła dopiero po ponad godzinie i dwudziestu minutach palenia.
W czasie trwania turnieju mogliśmy wysłuchać wykładów zaplanowanych w części edukacyjnej. Pierwszym prelegentem był Piotr Kwiatkowski, autor bloga www.cigarblog.pl, który przedstawił bardzo ciekawy wykład na temat „Cygara w kulturze i filmie”. Kolejna prelekcja dotyczyła udanych połączeń dobrych trunków z paleniem dobrego tytoniu, a opowiadał o tym w swojej prezentacji zatytułowanej „Czy cygara i fajka idą w parze z dobrymi trunkami?” Jacek Schmidt. Ostatni wykład zaprezentował niezastąpiony dr Andrzej Nieuważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego opowieść zatytułowana „Sto lat temu. 1914 – Wielka Wojna palaczy” żywo poruszyła nawet najmniej zainteresowanych historią. Kiedy większość uczestników turnieju palenie na czas miało już za sobą, odbyła się też spontaniczna licytacja z której dochód przeznaczony został na gdańskie hospicjum dziecięce. Po zakończeniu turnieju, przed rozdaniem dyplomów i nagród, miała miejsce jeszcze jedna miła uroczystość – Mirosław Jurgielewicz – redaktor naczelny Kalumetu – wręczył wyróżnienia Kalumetu: tytuł „Fajczarza 20-lecia Kalumetu” dla Henryka Rogalskiego – Prezydenta Rady Polskich Klubów Fajki oraz tytuł „Kalumetowy Fajczarz Roku 2013” dla Piotra Jakubowskiego  – Prezydenta Gdańskiego Klubu Fajki. Zwieńczeniem dnia był bankiet, w czasie którego, poza kosztowaniem serwowanych nam smakołyków i degustacją wyśmienitych cygar Davidoff, mogliśmy słuchać i bawić się przy świetnej muzyce w wykonaniu wspomnianego na wstępie zespołu Roberta Jakubca.

Niestety w tym roku nie mogliśmy uczestniczyć w zaplanowanej na niedzielę wycieczce na Kaszuby. Co się tam działo – a działo się dużo – możecie przeczytać i obejrzeć w świetnej relacji Mirosława Jurgielewicza zamieszczonej na stronie Kalumetu. Polecamy też dużą galerię zdjęć autorstwa Henryka Rogalskiego na stronie RPKF. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć naszego autorstwa, więcej możecie oglądnąć w naszej klubowej galerii.

Kolejny już raz mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w gdańskich odchodach Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki. Dziękujemy organizatorom, a w szczególności Prezydentowi Gdańskiego Klubu Fajki Piotrowi Jakubowskiemu, za zaproszenie i możliwość udziału w tej świetnej i świetnie zorganizowanej imprezie. Czas szybko płynie, więc – do zobaczenia w Gdańsku już za rok!