Międzynarodowy Dzień Fajczarzy – Gdańsk 2012

Międzynarodowy Dzień Fajczarzy – Gdańsk 2012

Gdańsk polską stolicą fajki dawnej – zaczęło się w Gdańsku” – pod tym hasłem w sobotę 18 lutego w Gdańsku odbyła się IV konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarza (International Pipe Smoking Day), zorganizowana przez Gdański Klub Fajki i Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych. Na miejsce konferencji organizatorzy, wzorem lat ubiegłych, wybrali Villę Eva zlokalizowaną w Gdańsku Wrzeszczu. Konferencja miała charakter edukacyjno-naukowy i integracyjny. Do Gdańska zjechali koneserzy fajki z prawie wszystkich klubów fajki w kraju oraz fajczarze niezrzeszeni. Wszystkich łączyła wspólna pasja – fajka, która jak mało co potrafi łączyć ludzi, co można było odczuć w Gdańsku szczególnie ze względu na panująca w Villi Eva rodzinną atmosferę.

Miałem z moją małżonką Ewą niezmierną przyjemność gościć w Villi Eva i uczestniczyć w gdańskich uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarza. A ponieważ w latach ubiegłych nie dane nam było pojawić się w lutym w Gdańsku, tym bardziej wrażenia z wizyty w tym pięknym mieście i przede wszystkim z samej konferencji były dla nas niezmiernie pozytywne. Poniżej zamieszczany relację z konferencji autorstwa głównego organizatora imprezy – Prezydenta Gdańskiego Klubu Fajki – Piotra Jakubowskiego. Tekst relacji otrzymaliśmy bezpośrednio od autora i publikujemy go w całości, gdyż świetnie i ze szczegółami dokumentuje wydarzenia w które obfitował program konferencji.

 

Międzynarodowy Dzień Fajczarzy – Gdańsk 2012

Gdańsk polską stolicą fajki dawnej – zaczęło się w Gdańsku.

Powyższy tytuł to hasło przewodnie IV konferencji zorganizowanej przez Klub Fajki Gdańsk i Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych jako wydarzenie historyczno-naukowe. Okazją do jej zorganizowania stały się obchody Międzynarodowego Dnia Fajczarzy w grodzie nad Motławą, skierowane do fajczarzy, kolekcjonerów i pasjonatów historii fajki oraz wszystkich miłośników dawnego Gdańska .

Spotkanie odbyło się w sobotę 18 lutego 2012 roku. Tradycyjnie już miejscem spotkania o charakterze  towarzysko-przyjacielskim i edukacyjnym była Villa Eva położona w gdańskiej dzielnicy Stary Wrzeszcz. Ta pełna uroku willa pamiętna jest przede wszystkim z tego, że właśnie tu Gdańszczanin, pisarz, noblista i koneser szlachetnej sztuki palenia fajki, Günter Grass, spędził wiele dni w związku z tłumaczeniem znakomitego dzieła „Blaszany bębenek”. Niestety, jak poinformowała nas kancelaria pisarza, Günter Grass zachorował, co uniemożliwiło mu  skorzystanie  z zaproszenia na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Fajczarzy.  Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.  Mamy też nadzieję, że wybitny pisarz  zaszczyci nas swoją obecnością w przyszłorocznej imprezie fajczarskiej.

Jedną z głównych atrakcji była replika fajki glinianej z końca XVI wieku, odkryta w Gdańsku przez  Edwarda Zimmermanna. W 1994 roku została ona, jako najstarsza fajka znaleziona w Polsce, wpisana do Księgi Rekordów Kalumetu (miesięcznika fajczarskiego, redagowanego wtedy w Krakowie przez śp. Janusza Terakowskiego). Na potrzeby konkursu w wolnym paleniu limitowaną partię takich fajek wykonał Marek Parol z Przemyśla, zaliczany do czołówki najwybitniejszych wytwórców fajek glinianych na świecie.

Pierwszą częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Fajczarzy była prezentacja zbiorów własnych uczestników oraz przygotowanych przez nich stoisk tematycznych. Szczególny zachwyt wzbudziła bogata kolekcja fajek dawnych i współczesnych ze zbiorów Tadeusza Wojtuszkiewicza (prezydenta bydgoskiego Klubu Fajki) oraz zbiór walorów filatelistycznych o tematyce fajczarskiej z kolekcji Andrzeja Haleniuka (Klub Fajki Gdańsk). Firma Wołoszyn zaprezentowała bardzo ciekawą i różnorodną ofertę zapałek, zaś stoisko m.in. z fajkami i akcesoriami przedstawiło szeroką ofertę fajek DB i Chacom.

Po obiedzie nastąpiło uroczyste powitanie wraz z przedturniejowym  komentarzem Edwarda Zimmermanna oraz emisją filmu o produkcji fajek ceramicznych przez ostatniego w Holandii rzemieślnika wytwarzającego fajki gliniane. Było to niezaplanowanym rewelacyjnym wkładem Edwarda Zimmermanna, którego komentarz przekształcił się w niezwykle interesujący wykład na temat produkcji fajek glinianych. Przerywnikiem przed kolejnym wykładem był turniej, a właściwie wariacja w temacie palenia fajki, z użyciem 0,4 grama mieszanki beztytoniowej. W paleniu fajki glinianej (wspomnianej wyżej repliki)  sygnowanej  XVII-wiecznym herbem Gdańska przewijał się duch Leonarda da Vinci, którego z wiadomych fajczarzom względów uznaliśmy za patrona konkursowej mieszanki. Symboliczny turniej wygrał Tomek Chołuj z Wrocławia z czasem 00;11;17.

Koniec pierwszego palenia był jednocześnie początkiem drugiego turnieju, który odbywał  się we wrzoścowej fajeczce bardzo starannie wykonanej przez Henia Worobca z użyciem tej samej mieszanki. Zwycięzcą w tej rywalizacji został Kuba Wiejacki z Łodzi z czasem 01;55;31.

Kolejny interesujący wykład wygłosił profesjonalnie dr Jacek Schmidt, inaugurując tym być może kolejne wykłady wewnątrz naszego środowiska fajczarskiego podczas następnych konferencji.

Prof. Jerzy Samp z Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny brał udział w obchodach MDF i jak poprzednio przeniósł uczestników spotkania w świat wielobarwnej obyczajowości związanej z paleniem fajki w grodzie nad Motławą. Z ogromnym znawstwem opowiedział o paleniu tytoniu w różnych warstwach społecznych, od plebsu po patrycjat, ubarwiając swój wykład interesującym materiałem ikonograficznym

Kolejnym przerywnikiem między wykładami okazał się Recital Danuty Bernolak i Piotra Wnukowskiego. Myślę, że te miłe dla ucha arie operetkowe świetnie harmonizowały z tematem głównym spotkania. Wielokrotne bisy i owacje na  stojąco mówiły same za siebie.

Część seminaryjną zamykał jak zwykle niezrównany naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Andrzej Nieuważny, który jest już weteranem spotkań w Villi Eva. Wybitny napoleonista, dusza towarzystwa, potrafiący stworzyć wokół siebie niebywałą, przyjazną atmosferę, zaprezentował i omówił aż 150 zdjęć i rycin przedstawiających palaczy ze świata polityki. To dla nas zaszczyt, że ta przebogata kolekcja materiału ikonograficznego, mogąca stanowić podstawę do napisania pracy naukowej, pokazana była po raz pierwszy właśnie podczas tegorocznych obchodów MDF.

Podsumowanie konferencji oraz ogłoszenie wyników i rozdanie dyplomów to kolejna część programu.

W klimat spotkania dalszej części wtopił się fantastycznie grający zespół jazzowo-bluesowy Roberta Jakubca, który towarzyszył uczestnikom do północy.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem ustawy antytytoniowej.

Drugi dzień spotkania to spacer z przewodnikiem po Starówce Gdańskiej oraz palenie  fajeczki w nastrojowej  knajpce  przy nabrzeżu Motławy

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i wykładowcom, którzy wzięli udział w gdańskim święcie fajki A.D. 2012. Wielkie dzięki dla Henia Worobca i Marka Parola twórców Fajek. Edwardowi Zimmermannowi, ekspertowi historii fajczarstwa polskiego, za pomoc merytoryczną. Szczególne podziękowania dla Mariusza Stanka, mającego ogromny wpływ na ruch fajczarski w Polsce.  Trudno nie wspomnieć o Mirku Jurgielewiczu, któremu choroba uniemożliwiła udział w tym wydarzeniu, gdyż jego pomoc była wielka we wszystkich organizowanych w Gdańsku imprezach fajczarskich.

Piotr Jakubowski

 

W uzupełnieniu relacji Piotra Jakubowskiego prezentujemy w naszej klubowej galerii zdjęcia naszego autorstwa z gdańskiej imprezy. Podsumowując nasz udział w konferencji, chcielibyśmy przede wszystkim podziękować Piotrowi Jakubowskiemu za zaproszenie do Gdańska i świetnie zorganizowaną imprezę. Dziękujemy właścicielom Villi Eva za gościnność i rodzinny nastrój zapewniony fajczarskiej braci, prelegentom za świetne wykłady, osobom wystawiającym swoje arcyciekawe zbiory. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom konferencji – naszym przyjaciołom, bez których żadna impreza nie miałaby sensu. To możliwość spotkania z Wami i możliwość wspólnego spędzenia czasu przy fajkowym dymku powoduje, że człowiek wsiada w samochód czy pociąg i pokonuje nierzadko setki kilometrów. A jeżeli to spotkanie odbywa się w takich okolicznościach, takim miejscu i na takim poziomie, można dodać tylko jedno – do zobaczenia w Gdańsku za rok!

Ewa i Andrzej Noras