„Gdańsk polską stolicą fajki dawnej” cz. ll

„Gdańsk polską stolicą fajki dawnej” cz. ll

Już po raz piąty Gdańsk był miejscem konferencji zorganizowanej  przez Gdański Klub Fajki i Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych z okazji przypadającego na dzień 20 lutego Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki. Konferencja pod hasłem przewodnim „Gdańsk polską stolicą fajki dawnej cz. II” poświęcona była kultywowaniu tradycji, historii oraz kultury fajczarstwa, a także propagowaniu kolekcjonerskich pasji. Do Villi Eva, która to tradycyjnie już jest miejscem gdańskich spotkań, zjechało w weekend 23-24 lutego kilkudziesięciu koneserów i miłośników fajki z całej Polski. Wzorem lat ubiegłych pierwsza część konferencji miała charakter edukacyjny, poświęcony oczywiście tematowi fajki i tytoniu.

Uczestnicy mieli wielką przyjemność wysłuchania wykładu poświęconego głównej bohaterce konferencji – najstarszej znalezionej lulce gdańskiej z końca XVII wieku oraz jej replice wykonanej specjalnie na gdańskie spotkanie przez Marka Parola z Przemyśla. Wykład wygłosili wspólnie Edward Zimmermann – znakomity historyk i znawca fajek glinianych oraz wykonawca repliki XVII-sto wiecznej lulki Marek Parol. Kolejny wykład o temacie „Fajka lasem inspirowana” poświęcony był związkom fajki z lasem i lasu z fajką – doskonale o tych powiązaniach opowiadał Zbigniew Filipek – prezydent PC Warszawa. Część edukacyjną zakończył dr Andrzej Nieuważny wykładem o paleniu tytoniu przez żołnierzy wszystkich armii na przestrzeni dawnych i współczesnych konfliktów zbrojnych. W czasie trwania wykładów równolegle odbyły się dwa pokazowe turnieje wolnego palenia fajki – pierwszy w opisanej wyżej replice XVII-sto wiecznej glinianej lulki, w której paliliśmy 0,5 g tytoniu i drugi, już w tradycyjnej fajce wrzoścowej wykonanej specjalnie na tą okoliczność przez Henryka Worobca z Przemyśla. Pół grama tytoniu w gliniance najdłużej – bo 16 minut i 8 sekund palił Ryszard Grabowski z Gdańska. Drugi był Konrad Bogusz z Białegostoku a trzeci Andrzej Noras ze Śląskiego Klubu Fajki. Z kolei trzy gramy tytoniu w fajce wrzoścowej najdłużej palił Krzysztof Kozłowski z KKF Konin, kolejne dwa miejsca zajęli Jakub Wiejacki i Mariusz Bogdał, oboje z Łódzkiego Klubu Smakoszy Fajki. Jak przystało na spotkania miłośników fajek, w czasie konferencji nie zabrakło oczywiście również części wystawowej – przedstawiciele Gdańskiego Salonu Fajki, Fajkowo.pl, Tabak Service International, Scandinavian Tobacco Group prezentowali fajki, tytonie i akcesoria, podziwiać można też było przedmioty ze szkła artystycznego wykonane przez firmę Art Glas z Gdańska, która to wykonała również niepowtarzalne szklane puchary w kształcie fajki dla zwycięzców turnieju. W czasie spotkania miała również miejsce aukcja charytatywna z której dochód przeznaczony został na wsparcie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Po wręczeniu dyplomów i upominków dla uczestników turniejów, zwieńczeniem pierwszego dnia  był bankiet, w czasie którego mogliśmy słuchać i bawić się przy świetnej muzyce w wykonaniu zespołu Roberta Jakubca.

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaplanowali atrakcje na świeżym powietrzu. Przed południem wyjechaliśmy z Gdańska do Wyczechowa, gdzie w Gościńcu Dla Przyjaciół czekali na nas gospodarze lokalu oraz dwuosobowa kapela kaszubska o wdzięcznej nazwie Kurde Mol. Głównym punktem programu w Wyczechowie był tradycyjny kulig, który dla większości uczestników – szczególnie tych usadowionych na przywiązanych za zaprzęgiem sankach – był nie lada przeżyciem. Na końcu drogi, po karkołomnej i pełnej wrażeń jeździe na kuligowców czekało rozpalone ognisko przy którym mogliśmy się ogrzać i upiec kiełbaski. Po powrocie w Gościńcu Dla Przyjaciół zostaliśmy z kolei uraczeni doskonałymi pierogami, można też było odpocząć paląc fajkę lub cygaro przy muzyce kapeli Kurde Mol. Wczesnym popołudniem wróciliśmy do Gdańska, gdzie ostatnim punktem programu był koncert organowy połączony ze zwiedzaniem Katedry Oliwskiej.

Mieliśmy ogromną przyjemność już po raz drugi uczestniczyć w gdańskich odchodach Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki. Dziękujemy organizatorom, a w szczególności Prezydentowi Gdańskiego Klubu Fajki Piotrowi Jakubowskiemu, za zaproszenie i możliwość udziału w tej świetnej i świetnie zorganizowanej imprezie, która na stałe wpisała się już w nasz zimowy kalendarz. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w Gdańsku już za rok!

Poniżej umieszczamy kilka zdjęć z Gdańska, więcej możecie oglądnąć w naszej klubowej galerii. Polecamy również relację ze zdjęciami w Kalumecie oraz reportaż fotograficzny na stronie PRKF.