XVIII Puchar Poznania i Piąty Wieczór Cygar

XVIII Puchar Poznania i Piąty Wieczór Cygar

13 września gościliśmy w Poznaniu na XVIII Pucharze Poznania i Piątym Wieczorze Cygar. Impreza, zorganizowana wspólnie przez Klub Kolekcjonerów Fajek w Poznaniu i Ariergarda Fajczarzy & Aficionados, miała miejsce tradycyjnie w poznańskim hotelu Novotel Malta. Puchar Poznania przyciągał zawsze sporą grupę sympatyków fajki, podobnie było i tym razem – do Novotelu przyjechało kilkadziesiąt osób, w tym 65 samych palących w konkursie.

Śląski Klub Fajki reprezentował wyjątkowo liczny tym razem skład – w sumie było nas 6 osób, a do turniejowego palenia zgłosiło się 5 z nas – Ania, Janusz, Kuba, Darek i Andrzej. Jak co roku, kulminacyjny punkt programu, czyli turniej wolnego palenia fajki poprzedziły obrady prezydentów klubów fajki zrzeszonych w RPKF.

Jednym z ważniejszych punktów obrad było rozpatrzenie wniosków o przyjęcie 2 nowych klubów do Rady Polskich Klubów Fajki. Pierwszym z nich było Bydgoskie Bractwo Fajkowe, reprezentowane w obradach przez jego prezydenta Grzegorza Kubiaka, drugim – Fajkowo Cygarowy Klub im Sherlocka Holmesa z Warszawy reprezentowany przez prezydenta Krzysztofa Liedela. Oba kluby uzyskały akceptację i od dnia 13 września 2014r. Rada powiększyła się o dwóch nowych członków. Po zakończeniu obrad Rady Prezydentów przyszedł czas rozpoczęcie rywalizacji w turnieju wolnego palenia fajki.

Przy okrągłych stołach w sali konferencyjnej Novotelu usiadło 65 fajczarzy z 8 klubów. Każdy z uczestników otrzymał fajkę – specjalny model wykonany w pracowni MR. BRÓG Zbigniewa Bednarczyka, torebkę z trzema gramami tytoniu W.Ø. LARSEN A True Delight oraz pudełko z dwiema zapałkami i ubijacz.

Sygnał do rozpoczęcia zawodów dał tradycyjnie uderzeniem w patelnię szef kuchni Novotelu. Po niecałych dwóch godzinach wszytko było już wiadomo – zwyciężył Wiesław Ratajek z PC Szczytna z czasem 1:46:39. Drugie miejsce zajął Damian Mucha z KFC Trafika Poznań z czasem 1:36:42. Jako trzeci zakończył palenie Tomasz Lewandowski z KMF Szamotuły z czasem 1:34:04. W klasyfikacji klubowej najlepsi okazali się fajczarze z KMF Szamotuły, drugie miejsce wywalczył Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010, trzecie KKF Konin.

Najlepszy z reprezentantów naszego klubu – Darek – uplasował się na 22 miejscu z niezłym czasem 56 minut 18 sekund. Niespodziewanie, inny z naszych klubowiczów – Janusz – został laureatem specjalnej nagrody za zdobycie 28 miejsca ufundowanej przez redakcję Kalumetu. Szczegółowa lista wyników dostępna jest na stronie RPKF. Kolejnym, po turnieju palenia fajki, punktem programu był turniej palenia cygara, polegający na możliwie najdłuższym utrzymaniu popiołu palonego cygara – tym samym zwycięzcą turnieju zostaje ten, u którego zmierzono najdłuższy popiół, należy więc palić tak, aby popiół z palonego cygara nie odpadł od niego.

Zasada ta sprawia, że zawodnicy wykorzystują nieraz ciekawe indywidualne techniki palenia cygara, co czyni takie zawody wysoce widowiskowymi, aczkolwiek niewiele mającymi wspólnego z tradycyjnym rytuałem palenia. Ostatecznie najdłużej udało się uchronić popiół przed odpadnięciem od cygara Piotrowi Łukasiewiczowi z Szamotuł, któremu zmierzono 6,3 cm popiołu.

Spotkanie w Poznaniu tradycyjnie już nie zawiodło nas – atmosfera panująca w Novotelu była jak zwykle przyjacielska, świetna i gorąca, a intensywność wrażeń nie pozwalała się nudzić. Zapraszamy do oglądania zdjęć w naszej galerii, oraz galerii udostępnionych na stronach internetowych RPKF i Kalumetu.